Proč nazýváme osmičky zuby moudrosti, když málo komu zůstanou do té doby, než se moudrosti dočká? Všeobecně je známo, že stoličky osmičky podléhají často výrazné kazivosti (v nejednom případě se prořezaly už zkažené), rostou nakřivo – dokonce i naležato, mívají spletité kořeny, které občas zasahují i do teritoria ostatních zubů. Inu, krátce řečeno, působí svým majitelům dost často velké zdravotní obtíže, bolestí počínaje, až k narkóze při chirurgickém odstraňování.
A proč nám osmičky vlastně vůbec rostou? Jen proto, aby nás pořádně potrápily? Nikoliv. Tyto zadní stoličky jsou vývojovým pozůstatkem z dob, kdy se lidstvo živilo syrovou stravou – obilím, semeny, apod., mělo široké čelisti a stoličkami potravu rozmělňovalo; se zuby moudrosti měli tedy lidé větší plochu k rozmělňování a žvýkání jídla.
S tepelnou úpravou stravy se člověku postupně začaly čelisti zmenšovat, neboť se snížilo vytížení žvýkacích svalů. Redukcí čelistí osmičky ovšem ztratily dostatečný prostor, a proto narůstají až mezi sousední zuby a způsobují problémy.
Aby se vám podařilo osmičky co nejdéle zachovat, doporučuje se zvýšená dentální hygiena této ústní oblasti. Stává se, že tím, jak jsou až na konci čelisti, jim věnujeme menší pozornost při čistění.
Pokud se dospělému jedinci zuby moudrosti neprořezaly, může si nechat udělat rentgen, jímž se zjistí, zda je v čelisti vůbec nějaký základ těchto stoliček. Jinému se osmičky prořezávající i několik měsíců až let, což je zpravidla spojeno s bolestí, zánětem, apod. A když se zub prodere na svět, většinou zlobí dál a člověku nezbývá nic jiného, než si nechat osmičku extrahovat.
Trhání osmiček Praha
Máte-li i vy podobný problém, můžete se objednat na naši stomatologickou chirurgii Clinicplus, která právě přijímá nové pacienty a klienty. Naše ordinace nejsou jen v Praze, najdete je i v Mělníku, Horních Počaplích a v Roudnici nad Labem.
Zda půjdou právě vaše osmičky vytrhnout snadno, anebo bude nutno přistoupit k chirurgickému zákroku, ukáže až samotné vyšetření. Zuby, které mají krátký a rovný kořen, lze extrahovat většinou lehce, ale osmičky nebývají ten případ. Jejich kořeny jsou spíše spletité a prapodivně prorostlé mezi ostatními, sklovina křehká, k tomu bolestivost a otok – o způsobu zákroku tedy musí rozhodnout stomatolog až podle konkrétního aktuálního zjištění. Avšak nejčastěji musí provést chirurgickou extrakci.