Při pravidelním využívání internetu, ať už pro kontakt s přáteli nebo jeho využívání pro nákupy, se můžeme ne zřídka kdy dostat do nebezpečné situace. Proto bychom měli vědět, jak se chovat na internetu a sociálních sítích.
Než si s internetem vůbec něco začneme, měli bychom se zabezpečit silným heslem, které se nedá jen tak uhádnout. Používání aktuálních antivirů můžeme riziko napadení také snížit. Operační systém, prohlížeče a jejich pluginy musíme pravidelně aktualizovat. K citlivým službám bychom se měli připojovat jen z vlastního počítače.
Nástrahy na nás čekají a na tom nejnevinnějším místě, prostě tam, kde bychom je nikdy nečekali. V nebezpečí mohou být naše osobní údaje, fotografie a videa, které jsmeněkdy zveřejnili na internetu. Pozor bychom si také měli dávat na zveřejnění doby, kdy nebýváme doma, kdy odjíždíme na dovolenou, nebo kdy jsme v zaměstnání anebo na směně.
Na sociální síti můžeme potkat podvodníky, kteří se vydávají za někoho jiného a chtějí nás okrást nebo využít ve vlastní prospěch. Protože nikdy stoprocentně nevíme, s kým si to vlastně píšeme, měli bychom být ostražití. Zvlášť když se to týká našich dětí.
Některé stránky mají snahu nás dezinformovat a zmanipulovat nepravdivými informacemi. Pomocí internetu můžeme být vystaveni i kyberšikaně, což je stejně závažné, jako když se někdo nabourá do našeho profilu a změní ho tak, že ztratíme svou virtuální identitu. Tatáž osoba se za nás může vydávat s úmyslem nás poškodit nebo využít.
Neměli bychom otevírat emaily poslané z neznámé adresy nebo spamové zprávy. Pokud používáme antivirové programy, tak nás na to počítač upozorní a my bychom ho měli poslechnout, protože počítačové viry mohou ohrozit všechno, co ve svém počítači máme.
Měli bychom být na pozoru a hlídat si pečlivě čas, který na internetu strávíme. Jinak bychom se mohli stát na internetu závislými. Nicméně pak naše rodina i přátelé trpí tím, že komunikujeme pouze online a čas na návštěvu už si nedokážeme udělat.