Kešu vhodné na mlsání i do kuchyně
Ročně se po světě zkonzumuje více jak 5 milionů tun oříšků kešu a nejvíce jich pochází z Vietnamu. Pokud vezmeme v úvahu, že na většině rozlehlých plantážích se sklízí ručně, je to až překvapivé množství.
Kešu oříšky bychom měli jíst nejen kvůli jejich skvělé a zajímavé chuti, ale i pro zdravotní benefity, které nám konzumace přináší.
Už malé množství (asi hrst) ořechů, které sníme asi 2x za týden, prokazatelně snižuje riziko výskytu rakoviny jater, tlustého střeva a slinivky. Lidé konzumující tyto ořechy mají mnohem menší výskyt nemocí spojených se žlučníkem, včetně žlučových kamenů. Díky obsahu fytosterolů snižují hladinu cholesterolu.
Mezi jejich vzácné látky patří i vitamín K, který spolu s vápníkem zabraňující zhoršování kvality kostí. Jako i ostatní oříšky, podporuje činnost mozku, zlepšuje krevní oběh, srovnává krevní tlak a přináší úlevu lidem, trpícím častými bolestmi hlavy.
Obsažené mastné kyseliny udržují pokožku vláčnou a dostatečně hydratovanou. Měď v nich obsažená ovlivňuje tvoření kolagenu a pigmentu.
Při pojídání udržují zdravé dásně i zuby tím, že zabíjí škodlivé bakterie v ústech.
Oříšky obsahují látky, které umí vytvořit přirozený UV filtr, který chrání oči před makulární degenerací.
Při bolestivé menstruaci pomáhají od bolesti a uvolňují křeče.
Jsou nenáročné na uskladnění a v uzavřeném obalu vydrží i půl roku, proto můžete nakupovat ve větším a ekonomickém balení kešu 1 kg. Zdravé ořechy mají široké uplatnění ve zpracování v kuchyni. Jemné máslo sladké chuti si snadno připravíte v kuchyni, a to bez přidávání barviv, stabilizátorů, vody, cukru či tuků. Je tak chutné, že si ho můžete namazat na chleba, nebo ho použít při přípravě sladkých pokrmů. Dobře využijete oříšky jako drobenku na sladké koláčky a dorty nebo k výrobě čokoládových pochoutek. Thajská, čínská a indická kuchyně nabízí řadu receptů pro uplatnění v pokrmech s rýží nebo s masem.